Urodziny „Pacjenta w badaniach klinicznych”

Z przyjemnością informujemy, że Nasz serwis „Pacjent w badaniach klinicznych” w dniu 14 listopada 2022 roku obchodzi swoje 4 urodziny.

14 listopada 2018 roku podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia zainaugurowano projekt „Pacjent w badaniach klinicznych”, którego głównym celem miała być edukacja pacjentów i wsparcie świadomego udziału chorych w badaniach klinicznych. Projekt miał przekazywać wiedzę o tym, że badania kliniczne mogą być nową szansą na leczenie dla wielu pacjentów i aby ta wiedza dotarła do jak największej liczby osób. Inicjatorem projektu była Fundacja Urszuli Jaworskiej, zaś przy projekcie serwisu pracowało wiele środowisk oraz instytucji, bez ich zaangażowania nie byłoby możliwe wypracowanie treści w sposób zrozumiały przez osoby, które z tematyką badań spotykają się po raz pierwszy.

Od tego czasu serwis sukcesywnie rozwija nowe zagadnienia i podejmuje aktywności w zakresie tematyki związanej z udziałem pacjenta w badaniach klinicznych poprzez tworzenie m.in.:

  • infografik, które w przyjazny sposób tłumaczą pacjentowi zagadnienia związane z udziałem w badaniach;
  • folderów informacyjnych dla pacjentów;
  • bajki ukazującej dzieciom w przyjazny sposób uczestnictwo w badaniu klinicznym;
  • artykułów poruszających tematykę z zakresu badań klinicznych, np. zasad uczestnictwa w badaniu, praw i obowiązków uczestników, nowych możliwości terapeutycznych;
  • postów informacyjnych na portalu społecznościowym Facebook;
  • filmów i podcastów edukacyjnych dla pacjentów.

Dzięki działalności serwisu pacjenci z większą świadomością i mniejszymi obawami mogą wybierać badanie kliniczne Badanie kliniczne jako opcjonalną ścieżkę leczenia. Mamy nadzieję, że nasza działalność przynosi wymierne korzyści i będziemy ją nieustannie rozwijać dla dobra pacjentów.

Opcje strony

do góry