Pacjenci w badaniach

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/2088,Terapia-skojarzona-z-zastosowaniem-dinutuksymabu-beta-szansa-w-leczeniu-pacjento.html
01.09.2024, 10:21

Terapia skojarzona z zastosowaniem dinutuksymabu beta szansą w leczeniu pacjentów z neuroblastoma

„Immunoterapia z zastosowaniem dinutuksymabu beta skojarzona z chemioterapią w leczeniu pacjentów z neuroblastoma pierwotnie opornym na leczenie standardowe oraz ze wznową lub progresją choroby” jest to niekomercyjne badanie kliniczne Badanie kliniczne finansowane przez Agencję Badań Medycznych prowadzone pod kierownictwem Prof. Walentyny Balwierz i realizowane przez Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Neuroblastoma (nerwiak zarodkowy) jest rzadką formą nowotworu, który występuje głównie u małych dzieci. Jest to rzadki lity nowotwór, który najczęściej rozwija się w nadnerczach, przy kręgosłupie lub w jamie brzusznej i charakteryzuje się obecnością przerzutów w momencie rozpoznania, nie dając dobrych rokowań.

Aktualnie brak jest skutecznego leczenia przy standardowej terapii. Istnieją jednak doniesienia, że innowacyjna immunoterapia przeciwciałami anty-GD2 (lekiem o nazwie dinutuksymab beta), może zwiększać wyleczalność dla najciężej chorych pacjentów z neuroblastomą.

Cel projektu

Założeniem projektu jest uzyskanie oceny bezpieczeństwa podawania przeciwciał anty-GD2 w połączeniu z konwencjonalną chemioterapią oraz wstępna ocena skuteczności terapii.

W tym celu planuje się wykorzystanie połączonego działania chemioterapii i immunoterapii z użyciem przeciwciał anty-GD2 (leku dinutuksymabu beta).

Pożądanym efektem będzie uzyskanie regresji zmian chorobowych, a nawet remisji, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie dalszych etapów terapii i być może uzyskanie całkowitego wyleczenia pacjentów. 

Kwalifikacja do badania

W badaniu zaplanowano udział 20 pacjentów pediatrycznych z nerwiakiem zarodkowym współczulnym (neuroblastoma) wysokiego ryzyka (HR) z chorobą pierwotnie oporną na leczenie, progresją lub wznową choroby.

Projekt realizowany jest w Partnerstwie z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

https://nauka.cm-uj.krakow.pl/chim-nb-pl/

 

Autor: Anna Stępniewska 

(data opracowania artykułu 02.12.2022 r.)

 

Opcje strony