Pacjenci w badaniach

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/1973,Leczenie-dzieci-w-wieku-6-18-lat-z-przewleklym-wirusowym-zapaleniem-watroby-typu.html
16.11.2024, 04:27

Leczenie dzieci w wieku 6 – 18 lat z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C przy użyciu pangenotypowego leku o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (sofosbuwir/welpataswir)

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą wątroby, która prowadzi do marskości wątroby oraz raka wątrobowo komórkowego. Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV (Hepatitis C Virus). Do zakażenia wirusem HCV dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią. Dzieci zakażają się wirusem od matek, które chorują na WZW C.

„Leczenie dzieci w wieku 6 – 18 lat z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C przy użyciu pangenotypowego leku o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (sofosbuwir/welpataswir)” to niekomercyjne badanie kliniczne Badanie kliniczne finansowane przez Agencję Badań Medycznych prowadzone pod kierownictwem dr hab. Maria Pokorska-Śpiewak, realizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Celem projektu jest ocena bezpieczeństwa oraz skuteczności leku sofosbuwiru/welpataswiru (SOF/VEL) w populacji pediatrycznej. Podczas badania pacjenci będą monitorowani w trakcie i po leczeniu. Długoterminowa obserwacja prowadzona z myślą o przyszłości pacjentów po leczeniu, pozwoli ocenić trwałość efektów terapii i ewentualne odległe działania niepożądane, mogące wpływać na rozwój dzieci.
Badanie obejmuje pacjentów pediatrycznych w przedziale wiekowym od 6 do 18 lat.
Badanie kliniczne dotyczy zastosowania leku poza wskazaniami rejestracyjnymi - lek SOF/VEL jest zarejestrowany wyłącznie dla osób dorosłych, nie ma rejestracji dla populacji pediatrycznej.

Kwalifikacja do badania prowadzona będzie przez Specjalistów z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM wraz ze współpracą z Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym w Warszawie oraz Meyer Children's University Hospital we Florencji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

https://pnitt.wum.edu.pl/node/1062

Bibliografia:

  • http://www.hcv.pzh.gov.pl/
  • https://pnitt.wum.edu.pl/node/1062

 

Autor:Joanna Kornacka- Specjalista ds. badań klinicznych

Opcje strony