Niekomercyjne badanie kliniczne Call POL jako przykład badania klinicznego mającego wpływa na pacjentów z całego kraju
Najczęściej spotykanym typem białaczki u dzieci jest ostra białaczka limfoblastyczna (łac. acute lymphoblastic leukemia, ALL) – około 75 proc. najmłodszych z rozpoznaniem ma tę postać choroby. ALL jest również najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego – jest ona diagnozowana u około 23 proc. dzieci z chorobą nowotworową.
Naukowcy z Uniwersytety Medycznego w Łodzi – pod kierownictwem prof. Wojciecha Młynarskiego – oraz badacze Badacz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli projekt CALL-POL, by walczyć z tą bardzo niebezpieczną chorobą. Przed jego rozpoczęciem wszystkie dzieci w Polsce chorujące na ALL były leczone niemal identycznie. W ramach projektu prowadzone są bardzo szczegółowe analizy genetyczne, których celem jest diagnoza konkretnych defektów genetycznych. Umożliwia to wybranie terapii, która jest dostosowana do konkretnego podtypu choroby i jest najlepszą możliwą dla danego pacjenta.
Projekt CALL-POL to trzy badania kliniczne:
- All 2017 trial in Poland – zastosowanie Blinatumomabu i Bortezomibu w ramach protokołu AIEOP-BFM ALL;
- EsPhALL2017 trial in Poland – zatosowanie Imatinibu dla dzieci z mutacjami Ph+ oraz niektórymi Ph-like;
- Rux-ALL2019 trial in Poland – dodanie Ruxolitinibu do terapii dzieci z niektórymi mutacjami Ph-like (które gorzej odpowiadają na leczenie).
Partnerami klinicznymi są wszystkie ośrodki hematoonkologii dziecięcej w Polsce, a więc 16 szpitali. Dzięki temu każde dziecko, które otrzyma diagnozę ostrej białaczki limfoblastycznej, będzie leczone na swoim oddziale (najbliżej miejsca zamieszkania), ale jego leczenie, które będzie się różnić w zależności od podtypu choroby, będą prowadzili specjaliści z Łodzi i ze Śląska (z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu). Grupę badaną będą zatem stanowić dzieci z całej Polski, których przewidywana liczba będzie wynosić około 550–600, a średni czas obserwacji około 46 miesięcy.
Agencja Badań Medycznych przyznała opisywanemu projektowi dofinansowanie w wysokości ponad 28 mln zł.
Bibliografa:
https://onkolmed.pl/jak-jest-diagnozowana-ostra-bialaczka-limfoblastyczna-all (dostęp: 27.02.2023)
https://www.onkorodzice.pl/w-czerwcu-ruszyl-projekt-call-pol-dla-dzieci-z-all/ (dostęp: 27.02.2023)
Autor: Piotr Szłapka
(data opracowania artykułu 28.02.2023 r.)