21 września – Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera

Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera obchodzony jest 21 września. Upamiętnienie Dnia Walki z Alzheimerem ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa, a także okazanie wsparcia osobom chorym oraz ich bliskim.

Pomimo bardzo dynamicznie prowadzonych prac badawczych nie ma skutecznego leczenia, który zapobiegałby procesom chorobowym. Jedynymi możliwościami jest łagodzenie objawów tj. stany lękowe, depresja, czy zaburzenia snu. Alzheimer najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 65 lat. Według danych szacuje się, że coraz częściej dotyka ludzi młodych. Liczba chorych nieustannie rośnie, a wiek, w którym pacjenci zaczynają odczuwać otępienie umysłowe obniża się.

W pierwszych objawach choroby, zaczynają się problemy z zapamiętaniem rzeczy związanych z czynnościami dnia codziennego. Z biegiem czasu chory przestaje rozpoznawać swoich bliskich oraz ma problemy z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera:

  • problemy z pamięcią wpływające negatywnie na codzienne życie,
  • kłopoty związane z wykonywaniem trudności w wykonywaniu zwykłych zadań i czynności,
  • zapominanie nazw przedmiotów,
  • uczucie zagubienia  w znanych wcześniej miejscach,
  • zmiany zachowania oraz nastroju,
  • brak zainteresowania ulubionym zajęciem.

Obecnie nie ma na świecie dostępnego, żadnego testu, który wykrywałby chorobę Azheimera. Kluczowym etapem jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, który po rozmowie z pacjentem
i jego opiekunem zdecyduje się na dalsze kroki.
W przypadku prawdopodobieństwa występowania choroby lekarz powinien wystawić skierowanie do neurologa albo psychiatry.

W Polsce aktywnie działa Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które zrzesza pacjentów z tą chorobą (link poniżej):

https://alzheimer-waw.pl

 

Bibliografia:

  1. Alzheimera choroba / Małgorzata Kupisiewicz // W: Słownik pedagogiki specjalnej / Małgorzata Kupisiewicz. – Wyd. 1 – 1 dodruk. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014, s. 22-23. – ISBN 978-83-01-17304-3
  2. https://alzheimer-waw.pl/choroba-alzheimera/podstawowe-informacje/

 

Autor: Joanna Kornacka

(data opracowania artykułu 05.03.2023 r.)

Opcje strony

do góry