Jak być świadomym i dobrze poinformowanym pacjentem?

Pacjenci często zastanawiają się nad skutecznością i bezpieczeństwem zaleconych przez lekarza leków. W ostatnich latach rośnie atrakcyjność Polski w obszarze prowadzenia badań klinicznych na arenie międzynarodowej, co daje większe możliwości polskim pacjentom wzięcia w nich udziału. Rzetelna i wyczerpująca informacja o badaniach klinicznych jest jednym z kluczowych elementów podczas podejmowania świadomej decyzji o udziale.

Nieodłącznym elementem rozwoju badań klinicznych jest edukacja pacjentów w zakresie zdrowia i przeprowadzania eksperymentów medycznych, w tym badań klinicznych. Dostęp do nieprawdziwych informacji, pogłębiających negatywne nastawienie do udziału w badaniach klinicznych prowadzi do budowania fałszywego ich wizerunku. Obecnie badania kliniczne Badanie kliniczne traktowane są jako leczenie ostatniej szansy, co może powodować trudności w ocenie ryzyka i korzyści związanych z udziałem.

Dobrze poinformowany uczestnik badania klinicznego powinien poszukiwać wiarygodnych źródeł informacji na ich temat, takich jak oficjalne strony internetowe ośrodków badawczych czy organizacji pacjenckich lub poprzez bezpośredni kontakt z lekarzem. Unikaj polegania na informacjach z nieznanych lub niesprawdzonych źródeł. Jeśli nie wiesz w jaki sposób szukać aktywnych badań klinicznych, zapoznaj się z zakładką Gdzie szukać informacji o badaniu klinicznym?

Przed podjęciem decyzji o udziale w badaniu, zapoznaj się z informacjami dotyczącymi korzyści i potencjalnego ryzyka wynikających z uczestnictwa. Nie spiesz się. Daj sobie czas na przemyślenie i zrozumienie wszystkich aspektów badania, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Zapoznaj się dokładnie z Formularzem świadomej zgody i upewnij się, że znasz swoje prawa i obowiązki wynikające z uczestnictwa w badaniu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty badania klinicznego. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, poproś o wyjaśnienie.

Serwis informacyjny Pacjent w badaniach klinicznych powstał w celu dostarczenia pacjentom oraz ich rodzinom wiarygodnych informacji na temat badań klinicznych. W serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu prowadzenia badań klinicznych. Serwis oferuje zróżnicowaną gamę materiałów edukacyjnych dedykowanych pacjentom. Dążymy do zapewnienia naszym użytkownikom dostępu do najnowszych i rzetelnych informacji z zakresu badań klinicznych. Wszystkie materiały oparte są na najnowszych badaniach naukowych oraz źródłach medycznych.

 

Autor: Martyna Słowik

(Data opracowania artykułu 20.07.2023 r.)

Opcje strony

do góry