Odkryj potencjał CWBK – Poznaj Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Opolu
Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Opolu (UCWBK) jest jednostką Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, która została oficjalnie otwarta w listopadzie 2022 r. Od momentu uruchomienia projektu w UCWBK podpisano 26 umów na badania kliniczne i eksperymenty medyczne, a liczba zakontraktowanych badań wzrosła w tym okresie ponad 3-krotnie.
Rolą Centrum jest świadczenie kompleksowych usług w zakresie planowania, zarządzania, koordynacji, obsługi prawnej i rozliczeń badań klinicznych. Zespół UCWBK realizuje również usługi doradztwa naukowego dla projektowanych badań medycznych i współpracuje z badaczami (kadrą akademicką) Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego (konsorcjanta projektu).
Centrum jest punktem kontaktowym dla sponsorów badań, pomiotów zlecających badania, CRO i pełni kluczową rolę w ocenie wykonalności (ang. feasibility) oraz kontraktowaniu badań klinicznych w USK w Opolu.
Infrastrukturę UCWBK tworzy nowoczesna przestrzeń biurowa, pokoje obsługi dla sponsorów, w tym audiowizualny, punkt obsługi pacjenta, punkt pobrań i obróbki materiału biologicznego, magazyn podręczny i archiwum. Baza kliniczna to wieloprofilowy szpital ze specjalistycznymi poradniami ambulatoryjnymi i oddziałami, w tym SOR i AiIT.
Opolskie UCWBK jest częścią jednostki typu R&D - Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu, co zapewnia Pacjentom dostęp do unikalnej infrastruktury badawczej przeznaczonej wyłącznie na potrzeby badań: m.in. pracownia rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, ultrasonografii, ergospirometrii, densytometrii oraz drukarki 3D. Łącznie: 7 gabinetów lekarsko-badawczych, 6 laboratoriów badawczych z klasą czystości 7 i 8.
UCWBK zatrudnia specjalistyczną kadrę: koordynatorów/asystentów badań klinicznych, monitora, farmaceutę, diagnostę laboratoryjnego, specjalistę ds. projektów, biostatystyka, pisarza medycznego oraz obsługę prawną i finansowo-księgową.
Zespół UCWBK zaangażowany jest również w rozwój niekomercyjnych badań klinicznych i współpracuje z zespołami badawczymi na każdym etapie takich projektów: od tworzenia protokołu badania, przez uzyskiwanie wymaganych opinii i pozwoleń, wyboru i inicjacji ośrodków, rekrutacji i obserwacji pacjentów, aż po analizę i interpretację zebranych danych.
W ramach współpracy z partnerami Polskiej Sieci Badań Klinicznych w USK w Opolu prowadzonych jest obecnie 10 niekomercyjnych badań klinicznych, a 3 kolejne są w trakcie negocjacji umowy.
Aktualnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu: pełni funkcję sponsora Sponsor dwóch autorskich, niekomercyjnych badań klinicznych (dofinansowanych ze środków Agencji Badań Medyczny):
- Porównanie skuteczności dwóch dawek witaminy D3 u pacjentów krytycznie chorych poddanych ciągłej terapii nerkozastępczej - NephroD. Projekt ten jest realizowany pod kierownictwem dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika, prof. UO, kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
- Zastosowanie doustnej kolchicyny w celu zapobiegania restenozie w tętnicy udowej powierzchownej - COLSTENT Study. Projekt ten jest realizowany pod kierownictwem: prof. Grzegorza Oszkinisa, kierownika Oddziału Chirurgii Naczyniowej;
Ponadto, Szpital jest Liderem projektu „Uniwersyteckie Centrum Medycyny Cyfrowej i Medycyny Precyzyjnej o specjalizacji w Kompleksowym Fenotypowaniu Chorób Cywilizacyjnych”, a także konsorcjantem projektu NetZeroAICT finansowanego z programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” (2021–2027);
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, 19 marca 2024 roku, otrzymał akredytację INNODIA Accredited Clinical Trial Site, dołączając do sieci akredytowanych jednostek prowadzących badania kliniczne Badanie kliniczne nad nowymi terapiami i leczeniem cukrzycy typu 1.
UCWBK w Opolu wciąż się rozwija i doposaża centrum. Prowadzone są rekrutacje nowych pracowników oraz składane kolejne aplikacje o granty badawcze. Dużą uwagę przykłada się również do działań zwiększających ogólną liczbę prowadzonych badań klinicznych w ośrodku i poziomu rekrutacji tak, aby jak największa liczba Pacjentów mogła mieć dostęp do najnowszych terapii, które mogą być skuteczne w leczeniu ich schorzeń.
Dane kontaktowe oraz pozostałe informacje znajdują się w dedykowanej zakładce UCWBK