Pacjenci w badaniach

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/3199,Tadzik-edukuje-Jak-wspierac-emocjonalnie-pediatrycznego-uczestnika-badania-klini.html
08.07.2025, 21:07

Tadzik edukuje: Jak wspierać emocjonalnie pediatrycznego uczestnika badania klinicznego?

image

Witajcie, to ja Tadzik – Wasz Ambasador Badań Klinicznych.

Dzisiaj chcę przybliżyć Wam temat w jaki sposób można wspierać emocjonalnie pediatrycznego uczestnika badania klinicznego. Z tego artykułu dowiecie się m.in.:

  • jakie są główne przyczyny trudnych emocji u małoletnich pacjentów?
  • w jaki sposób można wspierać pediatrycznego uczestnika badania klinicznego?

Dla większości pacjentów pediatrycznych, nie tylko hospitalizacja, ale również wizyty w ośrodkach zdrowia wiążą się z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. W każdej sytuacji związanej z procedurami medycznymi, dziecko potrzebuje czasu na adaptację oraz poradzenie sobie z emocjami. W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie okazane mu zarówno przez lekarza i personel medyczny, jak również jego najbliższych.

Trudne emocje, które najczęściej odczuwają pediatryczni uczestnicy badań klinicznych, związane są głównie z dwoma aspektami – chorobą lub/i samym badaniem klinicznym. Z tego względu bardzo ważne jest, aby rodzina i przyjaciele stworzyli przyjazną przestrzeń do rozmowy z dzieckiem o jego obawach oraz potrzebach. Kluczowym elementem we wspieraniu pediatrycznego uczestnika badania klinicznego jest zdiagnozowanie obszarów w jakich wymaga wsparcia.

Bez względu czy trudne emocje związane są z chorobą czy udziałem w badaniu klinicznym, bliskie osoby mogą pomóc dziecku odzyskać spokój. W tym celu należy podejmować z nim rozmowy na temat poszczególnych etapów badania klinicznego oraz przebiegu choroby. W ten sposób zostanie zwiększona świadomość dziecka związana z obecną sytuacją zdrowotną, a co się z tym wiąże zmniejszą się obawy spowodowane niewiedzą. Co więcej, pokazanie, że jest się otwartym na pytania oraz udzielanie obiektywnych i szczerych odpowiedzi, zagwarantuje mu bezpieczeństwo i pozwoli zyskać zaufanie do bliskiej osoby. To z kolei, może przyczynić się do zwiększenia chęci przyjmowania przez niego pomocy od innych oraz poczucia kontroli nad tym co się dzieje na danym etapie leczenia. Dodatkowo bliskie osoby mogą wspomagać pediatrycznego uczestnika badania klinicznego w nauce technik mających na celu łagodzenie bólu oraz radzenie sobie ze stresem. W tym celu można wykorzystać metody relaksacji lub odnaleźć nowe hobby możliwe do realizacji podczas udziału w badaniu klinicznym. Nie bez znaczenia jest również pomoc we wzmacnianiu relacji rówieśniczych, które szczególnie u młodszych dzieci w dużej mierze zależą od zaangażowania rodzica/opiekuna. Co więcej, dla pediatrycznego uczestnika badania klinicznego dużym wsparciem może być także, otoczenie go przedmiotami wywołującymi pozytywne emocje (tzw. kotwice emocjonalne). W tym celu można wykorzystać np. jego ulubioną książkę, muzykę lub przytulankę. Jest to szczególnie ważne, jeśli w badaniu klinicznym została zaplanowana hospitalizacja. Należy jednak pamiętać, że sposób wspierania dziecka powinien zawsze zostać dobrany do jego wieku, indywidualnych potrzeb i możliwości jakie daje badanie kliniczne.

 

Referencje:

Autorka: dr Daria Urbańska 

Opcje strony