Kontynuacja leczenia badanym produktem po zakończonym badaniu klinicznym
Dla wielu pacjentów udział w badaniu klinicznym jest jedyną lub najlepszą z dostępnych opcji terapeutycznych, zwłaszcza, że wiele innowacyjnych leków nie jest dostępnych w Polsce ze względu na ograniczenia w ich refundacji. Stąd też bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, że pacjent, który odnosi korzyść z udziału w badaniu może stracić możliwość dalszego leczenia w momencie zakończenia badania.
W aktualnym stanie prawnym brak jest w Polsce precyzyjnych regulacji dotyczących dostępu do tzw. programów rozszerzonego dostępu (expanded access programs) dedykowanych uczestnikom badania klinicznego pozytywnie odpowiadającym na leczenie produktem poddawanym w badaniu. W praktyce istnieje kilka możliwości, aby zapewnić leczenie po zakończeniu badania tym uczestnikom, którzy odnoszą korzyści terapeutyczne:
- Dalsze leczenie produktem badanym.
Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli badanie kliniczne Badanie kliniczne dotyczyło leku już zarejestrowanego w Polsce w danym wskazaniu, wtedy po zakończeniu badania można kontynuować leczenie tym samym lekiem, jeżeli jest on refundowany lub jeżeli pacjent będzie w stanie ponieść koszty leczenia. Jeżeli dany lek jest zarejestrowany w Polsce w innym wskazaniu to można rozważyć możliwość leczenia, choć w takiej sytuacji zwykle nie ma możliwości refundowania kosztów przez NFZ lub są one bardzo ograniczone.
- Dalsze leczenie innym lekiem zarejestrowanym mającym podobne działanie lub takie same substancje aktywne.
Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w sytuacji badania klinicznego leku biopodobnego jeżeli referencyjny lek biologiczny jest w Polsce refundowany lub jeżeli pacjent będzie w stanie ponieść koszty leczenia.
- Dalsze leczenie niezarejestrowanym produktem badanym w ramach kolejnego badania klinicznego.
Często prowadzi się w tym celu różnego rodzaju "follow up study" lub "open label study" aby umożliwić kontynuacje leczenia a przy okazji zbierać dodatkowe dane medyczne nt. badanego leku. Największą wadą tego rozwiązania jest to, że nadal formalnie nadal to będzie badanie kliniczne podlegające wszystkim wymogom i regulacjom co oznacza bardzo wysokie koszty i zaangażowanie pracy dla Sponsora badania.
- Dalsze leczenie niezarejestrowanym produktem badanym w ramach tzw. compassionate use.
Compassionate use, tłumaczone w Polsce jako „humanitarne stosowanie” lub „akt miłosierdzia” to opcja leczenia, która pozwala na użycie leku, który nie jest jeszcze dopuszczony do obrotu w danym kraju. Procedura ta zakłada umożliwienie zastosowania produktu leczniczego Produkt leczniczy określonej grupie pacjentów cierpiących na chorobę przewlekłą lub poważną, wycieńczającą lub zagrażającą życiu, dla którego został złożony wniosek o dopuszczenie do obrotu w procedurze centralnej lub który znajduje się w fazie badań klinicznych. Istotne jest, że ww. grupy pacjentów nie można poddać skutecznemu leczeniu żadnym produktem leczniczym Produkt leczniczy dopuszczonym do obrotu w danym kraju.
Mechanizm ten od lat uregulowany jest na poziomie prawa unijnego – w Rozporządzeniu WE nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych Produkt leczniczy stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych. Niestety przepisy unijne bez regulacji na poziomie prawa krajowego nie wystarczają, dopiero planowane uchwalenie Ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi wprowadzi do polskiego prawa definicję oraz zasady procedury compassionate use.
Określenie jasnych regulacji prawnych stanowi podstawę kwestii kontynuacji leczenia badanym produktem i powinno uwzględniać przede wszystkim dobro samych pacjentów oraz zachęcać Sponsorów badań do zapewniania pacjentom możliwości otrzymywania leczenia badanym produktem po zakończeniu udziału w badaniu.
Bibliografia:
- Źródło internetowe: https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/research-development/compassionate-use; [dostęp 28.07.22];
- H. Tuchołka (2019) Kontynuacja leczenia badanym produktem po zakończonym badaniu klinicznym? Badania kliniczne Polska; Nr 6(11)/listopad-grudzień;
- A. Stępniewska (2022) Compassionate use – „humanitarne stosowanie” produktów leczniczych w Polsce. https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/1427,Compassionate-use-humanitarne-stosowanie-produktow-leczniczych-w-Polsce.html
- A. Jędrzejowski (2018) Co dalej po badaniu klinicznym? http://www.przyjaznebadania.eu/praktyka/co-dalej-po-badaniu/
- T. Kaczyński, W. Arnaudow (2017) Procedura „compassionate use”/”aktu miłosierdzia”. Biotechnologia.pl, 1/2017
Autor: Sabina Matysiak- młodszy specjalista ds. badań klinicznych w ABM