Pacjenci w badaniach

https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/aktualnosci/aktualne-wydarzenia-i-i/1827,Endoskopia-kapsulkowa-bezbolesna-diagnostyka-przewodu-pokarmowego.html
2023-01-31, 10:48

Endoskopia kapsułkowa - bezbolesna diagnostyka przewodu pokarmowego

Nowe technologie pojawiając się na rynku zmieniają oblicze medycyny i podejścia do opieki zdrowotnej. Jednym z ciekawszych przykładów jest endoskopia kapsułkowa, która w ciągu kilku najbliższych lat ma szansę stać się częścią podstawowej diagnostyki w przypadku chorób układu pokarmowego.

Endoskopia to nazwa zabiegów medycznych umożliwiających wgląd do wnętrza ciała przy pomocy aparatów zwanych endoskopami, które doprowadzają światło do badanego miejsca w przewodzie pokarmowym oraz umożliwiają jego obrazowanie. W przypadku endoskopii kapsułkowej mamy do czynienia z sondą w postaci małej kapsułki wielkości tabletki czy suplementu diety. To małe urządzenie wyposażone jest w miniaturową kamerę cyfrową, baterię, nadajnik oraz diodę LED (źródło światła), jedna z rodzajów kapsułek posiada również czujnik temperatury oraz położenia.

Pacjent po przygotowaniu się do zabiegu endoskopowego zamiast standardowej kolonoskopii czy gastroskopii, połyka kapsułkę i wraca do swoich normalnych czynności – kapsułka nie jest wyczuwalna dla osoby badanej. Urządzenie wędrując przez cały przewód pokarmowy (przesuwane się dzięki ruchom perystaltycznym) wykonuje około 50-60 tysięcy zdjęć, które nadajnik przesyła do rejestratora. Niezwykła czułość i wysoka jakość zdjęć pozwalają na dostrzeżenie zmian o wielkości nawet 1 mm. Dzięki temu możliwe jest diagnozowanie zmian zapalnych, nowotworów, polipów, zespołu złego wchłaniania, krwawień i innych uszkodzeń, wraz z dokładnym miejscem ich występowania.

Ten rodzaj badania jest w szczególności przydatny nie tylko ze względu na wysoki komfort pacjenta i brak bólu przy standardowych metodach obrazowania. Podstawowym wskazaniem do jego zastosowania jest podejrzenie nieprawidłowości w obrębie jelita cienkiego – w tym przypadku zarówno kolonoskopia jak i gastroskopia mogą nie dać odpowiedzi na temat przyczyny dolegliwości pacjenta. Ponadto wspomniane zabiegi czasem nie mogą zostać zastosowane z przyczyn niezależnych, tj. niedokrwistość o nieznanym podłożu, guzy, przeciwwskazanie do znieczulenia czy odmienna budowa okrężnicy.

Na świecie istnieje tylko kilka firm, które zajmują się produkcją kapsułek tego typu, w tym jedna z Polski. Mimo wprowadzenia urządzeń na rynek, wciąż trwają badania kliniczne Badanie kliniczne udoskonalające tą technologię oraz pozwalające zoptymalizować postępowanie z pacjentem przed, w trakcie i po badaniu, np.: badanie wpływu sterowania magnetycznego urządzeniem na optymalizację przejścia kapsułki przez przewód pokarmowy, badanie wpływu wody pitnej na czas przejścia, szybkość wykonania i jakość obrazu endoskopii kapsułkowej, jak również badanie bezpieczeństwa i skuteczności endoskopii kapsułkowej z obrazowaniem USG w porównaniu do konwencjonalnego badania ultrasonograficznego.

Mając na uwadze coraz szybszy rozwój technologii, można mieć nadzieję, że dzięki swojej nieinwazyjności oraz miniaturyzacji zastosowanie endoskopii kapsułkowej z biegiem czasu będzie w diagnostyce znacznie szersze i powszechniejsze.

 

Bibliografia:

Autor: Ewelina Szczygieł - specjalista ds. badań klinicznych w ABM

Opcje strony