Szansa na nowy lek dla chorych na łysienie plackowate

Schorzenia dermatologiczne, których objawy są najczęściej wizualne mogą powodować dyskomfort, wycofanie z życia społecznego oraz obniżać naszą samoocenę i nastrój. Do takich schorzeń należy łysienie plackowate.

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to przewlekła choroba zapalna, która atakuje mieszki włosowe, co powoduje wypadanie włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w jakiejkolwiek innej okolicy owłosionej (np. na brwiach, brodzie itd.).

Potencjalny lek na tą jednostkę chorobową powinien charakteryzować się szybkimi, widocznymi, a co najważniejsze trwałymi efektami. Kandydatem do bycia takim lekiem jest nowy inhibitor kinaz janusowych nazwany roboczo CTP-543.

Badacze z Yale University School of Medicine pod kierownictwem prof. Bretta Kinga przeprowadzili randomizowane Randomizacja badanie fazy II, w którym 143 pacjentów przypisano do grup otrzymujących produkt badany w różnych dawkach lub placebo, podawane co 12 godzin przez 24 tygodnie. Skuteczność określono za pomocą znanej skali SALT (ang. Severity of Apoplecia Tool).

Rezultaty badania ukazały, że stosowanie produktu badanego przez 24 tygodnie spowodowało zależny od dawki (12, 8 lub 4 mg) wzrost odsetka pacjentów z co najmniej 50-procentową poprawą owłosienia na skórze głowy w stosunku do wartości wyjściowej w porównaniu z placebo. Odsetek odpowiadających na leczenie wzrastał w zależności od dawki w każdym punkcie czasowym już od 12. tygodnia dla dawki 12 mg i w 16. tygodniu dla 8 mg. Dla dawki 4 mg nie zaobserwowano istotnych efektów. Bezpieczeństwo leczenia okazało się zgodne ze znanym profilem dla tej grupy inhibitorów. Częstość występowania nieprawidłowości hematologicznych i parametrów lipidowych była niska, a żaden pacjent nie wymagał leczenia z tego powodu.

Wyniki przedstawionego badania, pomimo że przeprowadzonego na niewielkiej grupie uczestników, są bardzo obiecujące i stanowią dużą szansę dla pacjentów. Na chwilę obecną prowadzone są dwa kolejne badania kliniczne Badanie kliniczne obejmujące znacznie większą liczbę uczestników chorych na łysienie plackowate. Wyniki tych badań powinny ukazać się w przyszłym roku.

 

Bibliografia:

Autor: Sabina Matysiak- młodszy specjalista ds. badań klinicznych w ABM

 

Opcje strony

do góry