Wywiad z uczestnikami badania klinicznego

Poniżej przedstawiamy Państwu wywiad z trzema pacjentami, którzy chorują na gonartrozę tj. zwyrodnienie stawu kolanowego oraz są uczestnikami badania klinicznego. 

 

Dzień dobry, serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia do rozmowy i chęć podzielenia się Państwa doświadczeniami związanymi z udziałem w badaniu klinicznym.

  1. Czy na początek mogliby Państwo opowiedzieć kilka słów o sobie jako pacjencie badań klinicznych?

Pacjent I: Dzień dobry, jestem emerytowanym nauczycielem. Choroba z jaką się zmagam związana jest z zwyrodnieniem stawów kolanowych tzw. gonartroza.

Pacjent II: Dzień dobry, ja również jestem nauczycielem, z 30-letnim stażem pracy. W codziennym życiu bardzo cenię sobie ruch. Staram się aktywnie spędzać czas, dlatego m.in. dwa razy w tygodniu gram w tenisa ziemnego, a w okresie zimowym staram się jeździć na nartach.

Pacjent III: Dzień dobry, ja również choruję na gonartrozę. Do tej pory nie miałem możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym, a dotychczasowe leczenie tej jednostki chorobowej polegało na zabiegu chirurgicznym. Badanie kliniczne, którego jestem uczestnikiem, dotyczy innowacyjnego leczenia stawu kolanowego. Moje kolano było wcześniej operowane i jest mocno wyeksploatowane dotychczasową aktywnością fizyczną. Badanie kliniczne w którym biorę udział jest moim pierwszym takim badaniem.

 

  1. Jak już wiemy, jesteście Państwo uczestnikami badania klinicznego dotyczącego leczenia gonartrozy, czyli zwyrodnienia stawu kolanowego. W wyniku tej choroby pojawiają się zmiany degeneracyjne w obrębie chrząstki stawowej, a także dochodzi do uszkodzeń błony maziowej i gromadzenia się zwiększonej ilości płynu wewnątrz stawu. Jednym z objawów klinicznych gonartrozy jest odczuwanie bólu w obrębie kolana podczas codziennych czynności. Kiedy wystąpiły u Państwa pierwsze objawy choroby?

              Pacjent I: Pierwsze objawy choroby wystąpiły u mnie w 2015 roku.

  Pacjent II: U mnie znacznie wcześniej, bo około 15 lat temu.

Pacjent III:  Pierwsze objawy wystąpiły u mnie dość dawno, a od 3 lat się nasiliły. Wszystko jest związane z dużą aktywnością fizyczną w okresie około 40 lat.

 

  1. Skąd i kiedy dowiedzieliście się Państwo o możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym?

Pacjent I: Trzy lata temu lekarz ortopeda powiedział mi o możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym.

Pacjent II: W 2017 roku podjąłem leczenie kolan w jednej z renomowanych klinik ortopedycznych. Podczas jednej z wizyt kontrolnych, która odbyła się około 4 lata temu, lekarz prowadzący opowiedział mi o możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym.

Pacjent III: Ja dowiedziałem się o możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym podczas jednej z systematycznych wizyt w klinice ortopedycznej. Taką informację przekazał mi mój lekarz prowadzący.

 

  1. Kiedy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w badaniu klinicznym? Czy od razu był/a Pan/i przekonany/a o chęci uczestnictwa w nim?

Pacjent I: Od razu byłam przekonana do tego, że chcę wziąć w nim udział.

Pacjent II: Ja również. Gdy tylko dowiedziałem się o możliwości udziału w badaniu, co oznaczało dla mnie szansę na poprawę stanu kolana.

Pacjent III: Od chwili, gdy zainteresowałem się wzięciem udziału w badaniu klinicznym do podpisania świadomej zgody i rozpoczęcia procedur minęło bardzo dużo czasu. Kwalifikacja pacjentów jest procesem długim, zawierającym rygorystyczne kryteria włączenia i wyłączenia przez co czas jaki czekałem na zakwalifikowanie się do tego programu ciągle się wydłużał.

 

  1. Jak zareagowali Państwa bliscy na udział w badaniu?

Pacjent I: Moi bliscy wspierali mnie w tym, by wziąć udział w badaniu klinicznym.

Pacjent II: Bardzo pozytywnie. Dostawałem dużo pytań na temat planowanej procedury oraz czy wszystko zostało mi wyjaśnione.

Pacjent III: Ja podszedłem do udziału w niniejszym badaniu bez większych emocji. Jedni byli zorientowani na czym to polega, a innym trzeba było wyjaśnić na czym polega badanie kliniczne.

 

  1. Jakie w Państwa ocenie było podejście badaczy Badacz do pacjenta? Czy wszystko zostało wyjaśnione? Jak przebiegał proces podpisywania świadomej zgody?

Pacjent I: Osoby przeprowadzające badanie kliniczne Badanie kliniczne kilkukrotnie informowały mnie o jego planowanym przebiegu. Wszystkie jego etapy zostały wyjaśnione. Świadomie i dobrowolnie podpisałam zgodę na udział w niniejszym badaniu.

Pacjent II: Ja oceniam podejście badaczy jako bardzo przyjazne, choć nie od razu zorientowałem się, że są dwie grupy – kontrolna i badawcza. Proces podpisywania świadomej zgody przebiegał w przyjaznej i spokojnej atmosferze, bez osób „trzecich”.

Pacjent III: Cały proces przygotowawczy oceniam bardzo dobrze, a może nawet był on za bardzo rozbudowany. Niektóre problemy w wywiadach powtarzały się. Zanim doszło do podpisania świadomej zgody miałem pełną wiedzę na temat tego badania i z pełną świadomością ją podpisałem.

 

  1. Czy mieli Państwo jakieś obawy przed przystąpieniem do badania?

Pacjent I: Tak, obawiałam się nieco bólu związanego z liposukcją. Jak się później okazało, były to obawy bezpodstawne – bardzo dobrze zareagowałam na podane mi środki znieczulające.

Pacjent II: Ja nie miałem żadnych obaw.

Pacjent III: W moim przypadku obaw w zasadzie nie było. Jedynie zastanawiałem się czy otrzymam to czego oczekuję, a więc poprawy zdrowia.

 

  1. Jakie emocje towarzyszyły Państwu na początku badania klinicznego?

Pacjent I: Jedyne emocje, które towarzyszyły mi na początku badania klinicznego to nadzieja na poprawę mojego stanu zdrowia.

Pacjent II: Ja w zasadzie odczuwałem pozytywne emocje. Towarzyszył mi jedynie niepokój związany z niezależnymi ode mnie czynnikami mogącymi wpłynąć na szybsze zakończenie badania klinicznego. Jedną z obaw była pandemia COVID-19. Bałem się czy badanie nie zostanie przerwane, jeśli ja lub ktoś z zespołu badawczego zachoruje.

Pacjent III: Emocji nie było zbyt wiele, ponieważ rozłożyły się one w czasie oczekiwania na badanie. Jak już wspomniałem, cała procedura rekrutacji była bardzo długa.

 

  1. Jakie korzyści wynieśli Państwo z badania, które nie były dostępne w standardowych terapiach?

Pacjent I: Jeszcze nie wiem.

Pacjent II: Uświadomiłem sobie, że pewne ćwiczenia, na pozór banalne, mogą utrzymać staw kolanowy w całkiem niezłej kondycji (pomimo zwyrodnienia).

Pacjent III: Jestem zadowolony, że mogę być uczestnikiem takiego badania. Mam nadzieję, że jeśli dane będzie mi otrzymać produkt leczniczy, to badanie kliniczne pozwoli mi nadal utrzymać moją sprawność fizyczną i czerpać korzyści z życia codziennego

 

  1. Czy poleci Pani/Pan udział w badaniu klinicznym innym chorym z podobną chorobą?

Pacjent I: Oczywiście, polecę wzięcie udziału w badaniu klinicznym wszystkim zainteresowanym pacjentom.

Pacjent II: Zdecydowanie tak. Dodatkowo uważam, że w życiu bardzo ważna jest świadoma aktywność fizyczna.

Pacjent III: Tak. Uważam również, że bardzo ważne jest poinformowanie potencjalnego uczestnika badań klinicznych o wadach i zaletach tego procesu. Na pewno moje spostrzeżenia będą ważną informacją dla rozpoczynających udział w badaniu klinicznym, ponieważ sam poznaje ten proces.

 

Dziękuję za rozmowę. Jestem bardzo wdzięczna za poświęcony mi czas oraz udzielenie szczerych odpowiedzi. Życzę Państwu dużo zdrowia!

 

*ze względu na zachowanie anonimowości pacjenci zostali  podpisani jako Pacjent I, Pacjent II i Pacjent III

 

Opcje strony

do góry