1-7 sierpnia 2024 Światowy Tydzień Karmienia Piersią

W 2018 r. rezolucja Światowego Zgromadzenia Zdrowia WHO zatwierdziła Światowy Tydzień Karmienia Piersią jako ważną strategię promocji zdrowia. WHO i UNICEF utworzyły Globalny kolektyw na rzecz karmienia piersią (Global Breastfeeding Collective) w celu uzyskania politycznego, prawnego, finansowego i publicznego wsparcia dla karmienia piersią.

Światowy Tydzień Karmienia Piersią ma na celu promowanie sprzyjającego środowiska, które pomaga kobietom karmić piersią - w tym wsparcie w społeczności i miejscu pracy, z odpowiednimi zabezpieczeniami w polityce i przepisach rządowych - a także dzielenie się informacjami na temat korzyści i strategii karmienia piersią.

Karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia zdrowia i przeżycia dzieci, a jednak obecnie mniej niż połowa niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy jest karmiona wyłącznie piersią. WHO pracuje nad zwiększeniem wskaźnika wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy do osiągnięcia co najmniej 50% do 2025 roku.

Agencja Badań Medycznych finansuje projekt, który wpisuje się w strategię promowania zdrowia poprzez wspieranie wszelkich organizacji i prowadzonych przez nie kampanii na rzecz karmienia piersią. Projekt pt. „Wczesna suplementacja w profilaktyce alergii na mleko krowie u niemowląt karmionych piersią: badanie z randomizacją – eksperyment medyczny” realizowany jest przez Warszawski Uniwersytet Medyczny (Nr Projektu: 2023/ABM/01/00037).

Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) to jedna z najczęstszych alergii rozpoznawanych u niemowląt i małych dzieci. W chwili obecnej na świecie toczy się debata na temat znaczenia wczesnej ekspozycji na białka mleka krowiego w okresie kilku godzin lub dni po urodzeniu i jej związku z ryzykiem rozwoju ABMK w późniejszym życiu. Aktualne zalecenia dotyczące wczesnego wprowadzania białek mleka krowiego u niemowląt, które nie mogą być karmione piersią, są niespójne ze względu na brak jednoznacznych danych naukowych. Ta luka w wiedzy wskazuje na potrzebę dalszych badań w celu ostatecznego ustalenia związku między wczesną ekspozycją na białka mleka krowiego a rozwojem ABMK, co pozwoli na przygotowanie strategii profilaktyki ABMK opartej na wiarygodnych danych naukowych. Skuteczna profilaktyka ABMK nie tylko znacznie poprawi stan zdrowia, ale również jakość życia pacjentów dotkniętych alergią i ich rodzin.

Populacją badaną są zdrowe (bez wad wrodzonych, chorób współtowarzyszących, zdolne do karmienia drogą doustną mlekiem matki), donoszone (urodzone >36 tygodnia ciąży, z masą urodzeniową >2000 g) noworodki matek które są zdecydowane na wyłączne karmienie piersią przez min. 4-6 miesięcy życia dziecka. Noworodki zostaną przydzielone do jednej z czterech interwencji żywieniowych, polegającej na podaniu 10 ml przez kolejne 3 dni życia dziecka:

  • grupa 1: niemowlęta będą otrzymywać doustnie, co najmniej 10 ml mleka krowiego modyfikowanego dziennie, przez 3 kolejne dni
  • grupa 2: niemowlęta będą otrzymywać doustnie, co najmniej 10 ml preparatu aminokwasowego dziennie, przez 3 kolejne dni
  • grupa 3: niemowlęta będą codziennie otrzymywać doustnie, co najmniej 10 ml pokarmu kobiecego z banku mleka, przez 3 kolejne dni
  • grupa 4: niemowlęta będą otrzymywać doustnie, codziennie co najmniej 10 ml pokarmu kobiecego paskalizowanego , przez 3 kolejne dni

Nadrzędnym celem projektu jest oszacowanie ryzyka ABMK u dzieci, u których w pierwszych dniach życia stosuje się różne interwencje żywieniowe (mleko krowie modyfikowane – jako komparator; preparat aminokwasowy; czy pokarm kobiecy, paskalizowany lub pasteryzowany).

Jednocześnie wszystkie matki i noworodki uzyskują wsparcie laktacyjne celem prawidłowej inicjacji laktacji, rozwiązania potencjalnych problemów związanych z karmieniem i utrzymania wyłącznego karmienia piersią do 4-6 m.ż.

 

Bibliografia:

Autorka: Anna Bereda

Opcje strony

do góry