Odkryj Potencjał CWBK – Poznaj Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii od początku swojego istnienia zapewnia bezpłatną i kompleksową opiekę osobom chorym onkologicznie. Od października 2023 r. tj. uruchomienia Centrum, liczba realizowanych przez nich badań komercyjnych zwiększyła się o ponad 120%. Aktualnie, prowadzone są tam 42 badania I, II, III i IV fazy z otwartą rekrutacją, w tym 4 badania niekomercyjne finansowane przez Agencję Badań Medycznych.
Wyspecjalizowany zespół 49 badaczy, wsparty nowoczesną aparaturą diagnostyczną ułatwia pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii i wspomaga rozwój specjalistycznej wiedzy w danych obszarach terapeutycznych. Ze względu na szeroki zakres opieki nad pacjentem, OnkoCWBK posiada wysokospecjalistyczne zaplecze infrastrukturalne wraz z niezbędnymi zasobami sprzętowymi i kadrowymi oraz przyjazną przestrzeń biurową.
Celem OnkoCWBK jest doskonalenie systemu organizacji badań klinicznych za pomocą wystandaryzowanego i efektywnego procesu, który doprowadzi do zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych oraz poszerzy ich wiedzę o otwierających się, dzięki badaniom klinicznym, możliwościach leczenia.
Główne obszary terapeutyczne, w których się specjalizuje się Centrum są badania kliniczne Badanie kliniczne z dziedzin:
- Ginekologia onkologiczna - diagnostyka i leczenie nowotworów żeńskiego układu rozrodczego (rak jajnika, rak szyjki macicy i rak endometrium).
- Hematologia - diagnozowanie i leczenie chorób krwi, w tym nowotworów krwi (białaczki, chłoniaki i szpiczaki).
- Endokrynologia - diagnozowanie i leczenie chorób układu hormonalnego, w tym nowotworów gruczołów dokrewnych (rak tarczycy).
- Otolaryngologia, chirurgia głowy i szyi - leczenie nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi (rak gardła, krtani, jamy ustnej czy zatok przynosowych).
- Rak płuca - diagnostyka i leczenie nowotworów płuc, w tym zarówno drobnokomórkowego, jak i niedrobnokomórkowego raka płuc.
- Czerniak - kompleksowe leczenie czerniaka, agresywnego nowotworu skóry, który może również rozprzestrzeniać się na inne narządy.
- Uroonkologia – diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego i męskiego układu rozrodczego (rak prostaty, rak pęcherza moczowego, rak nerki i rak jąder).
- Onkologia kliniczna - szerokie spektrum diagnostyki i leczenia różnych typów nowotworów, koncentrując się na terapii przeciwnowotworowej, w tym chemioterapii, terapii celowanej i immunoterapii.
- Radioterapia onkologiczna - leczenie nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego, które ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych lub zahamowanie ich wzrostu.
Pełna lista realizowanych badań klinicznych w linku: cwbk.onkol.kielce.pl/badania
OnkoCWBK jest integralną częścią Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które uzyskało po raz drugi (czerwiec 2024) akredytację Ministra Zdrowia, z oceną spełniania standardów akredytacyjnych na poziomie 90% . Tak wysokim wynikiem może poszczycić się jedynie 25 szpitali w Polsce. Zakład Patologii Nowotworów ŚCO posiada (od 2022 r.) akredytację Ministra Zdrowia w zakresie spełnienia standardów akredytacyjnych dla diagnostyki patomorfologicznej oraz licencję Polskiego Towarzystwa Patologów i III stopień referencyjności. Od 2004 r. w szpitalu funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania obejmujący System Zarządzania Jakością oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. Od 2021 r. ŚCO posiada certyfikat „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”, potwierdzający, że przestrzegane są tutaj najwyższe standardy w zakresie leczenia żywieniowego oraz zapewniona jest odpowiednia opieka pacjentom ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Działający w ŚCO ośrodek chirurgii robotycznej (da Vinci) wykonuje małoinwazyjne zabiegi z zakresu: urologii, ginekologii, torakochirurgii i chirurgii (w przygotowaniu również otolaryngologia).
W najbliższym czasie w Centrum planowane jest uruchomienie w pełni zautomatyzowanego cytorobota do sporządzania leków cytostatycznych w dawkach dziennych dla Apteki Szpitalnej (będzie to druga instalacja w Polsce). Ośrodek jest również w trakcie certyfikacji dopuszczającej podawanie terapii komórkowych (CAR-T) u pacjentów z nowotworami krwi. Ponadregionalny zasięg Centrum oraz ogromna baza danych, jaką dysponuje (286 320 odbytych wizyt w poradniach, 17 139 hospitalizacji i 34 671 pobytów jednodniowych w 2023 r.), stanowi istotny potencjał badawczy, warunkujący rozwój badań klinicznych koordynowanych przez OnkoCWBK.
Dane kontaktowe oraz pozostałe informacje znajdują się w dedykowanej zakładce: OnkoCWBK ŚCO