Szybki test na obecność COVID-19

Jak podaje portal Termedia naukowcy z poznańskiego Centrum Badań DNA opracowali szybki test na obecność SARS-CoV-2, którego wynik będzie znany mniej więcej po 10 minutach. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie, prawdopodobnie już w październiku trafi na rynek.

Procedurę będzie można przeprowadzić w dowolnym miejscu, np. na lotnisku, a jedyne urządzenie niezbędnie przy wykonaniu badania to smartfon ze specjalną aplikacją. Wynik będzie znany jeszcze w miejscu pobrania wymazu z nosa i gardła. Koszt testu będzie kilkakrotnie niższy od wykonywanych metodą RT PCR – zapewniają twórcy nowego testu.

– W trakcie badań okazało się, że etap ekstrakcji RNA, który stosowany jest obecnie we wszystkich laboratoriach, nie będzie konieczny, co znacznie obniży koszty i umożliwi przekazanie wyników już po kilku minutach – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, prezes Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Test zwalidowano na próbkach wcześniej pobranych przez pacjentów do badania obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Stwierdzono, że wyniki zbadanych próbek nową metodą RT LAMP były identyczne jak metodą RT PCR (Real Time Polymerase Chain Reaction).

Wykorzystana przez specjalistów Centrum Badań DNA w teście technologia RT-LAMP analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku po zaledwie 5-10 minutach. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie i zakończy się wkrótce zgłoszeniem patentowym.
 
Więcej na ten temat TUTAJ.

Opcje strony

do góry