Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi
15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Wpisuje się on w obchody tzw. Różowego Października, czyli Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi. Promocja profilaktyki, badań diagnostycznych oraz dostarczanie rzetelnych informacji na temat tego nowotworu jest niezwykle istotne ze względu na epidemiologię - rak piersi jest najczęściej diagnozowanym wśród kobiet nowotworem złośliwym na świecie i plasuje się w czołówce wśród nowotworów złośliwych pod względem zgonów. W 2020 r. liczba nowych przypadków przekroczyła 2 miliony, w tym samym roku w Polsce był to drugi nowotwór złośliwy (po raku oskrzeli i płuc) powodujący najwięcej zgonów wśród kobiet. Co istotne, w wyniku ciągłego postępu w medycynie i poprawy świadomości społecznej na temat wykrywania i profilaktyki, mimo rosnącej zachorowalności, ponad 70% diagnozowanych przypadków jest wyleczalnych w pięcioletniej perspektywie. Wskaźnik ten w najlepiej zorganizowanych systemach opieki zdrowotnej jest jeszcze wyższy i wynosi 90%. W kontekście skuteczności leczenia kluczową rolę na przestrzeni lat bez wątpienia odgrywają badania kliniczne. Dzięki nim możliwy jest wzrost efektywności terapii, a pacjenci często w zaawansowanym stanie chorobowym otrzymują szansę na kolejną linię leczenia. Dodatkowo uczestnik badania ma zapewnioną darmową, ponadstandardową opiekę medyczną, włączając w to badania diagnostyczne, testy i ogólną kontrolę stanu zdrowia.
W badaniach klinicznych w tym wskazaniu mogą brać udział polscy pacjenci, m.in. dzięki projektom prowadzonym w krajowych ośrodkach, finansowanym ze środków Agencji Badań Medycznych. Są to dwa badania niekomercyjne, realizowane przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Narodowy Instytut Onkologii – Odział w Gliwicach.
Celem pierwszego z nich („Sakubitryl/Walsartan w prewencji pierwotnej kardiotoksyczności systemowego leczenia chorych na raka piersi. Badanie randomizowane, wieloośrodkowe, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo”) jest ocena wpływu wybranego leku w prewencji kardiotoksyczności u chorych z rozpoznanym wczesnym rakiem piersi. Kardiotoksyczność jest najczęstszym powikłaniem sercowo-naczyniowym terapii raka piersi i polega na upośledzeniu funkcji skurczowej i niewydolności serca, jednoznacznie powodując wzrost chorobowości i śmiertelności.
Drugi projekt („Przedoperacyjna immunoterapia pembrolizumabem w skojarzeniu z boostem radioterapii stereotaktycznej CyberKnife w leczeniu HER2-ujemnego raka piersi opornego na klasyczną chemioterapię (BREAST-BOOSTER)”) ma na celu zwiększenie szansy odpowiedzi na leczenie przedoperacyjne, zarówno w kontekście pozytywnego efektu systemowego, jak i miejscowego. Badanie obejmie chorych na raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych lub innymi cechami zaawansowania miejscowego.
W obu projektach weźmie udział kilkuset pacjentów.
Więcej informacji na temat wskazanych projektów można znaleźć na stronie (link - https://www.abm.gov.pl/pl/konkursy).
Bibliografia:
- Ritu Lakhtakia, A Brief History of Breast Cancer, Sultan Qaboos Univ Med J. 2014 May; 14(2): e166–e169. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997531/pdf/squmj1402-e166-169.pdf);
- Sergiusz Łukasiewicz, Marcin Czeczelewski, Alicja Forma, Jacek Baj, Robert Sitarz, Andrzej Stanisławek, Breast Cancer—Epidemiology, Risk Factors, Classification, Prognostic Markers, and Current Treatment Strategies—An Updated Review, Cancers (Basel), 2021 Sep; 13(17): 4287. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8428369/pdf/cancers-13-04287.pdf).
Autor: Maciej Janiec - specjalista ds. badań klinicznych w ABM