Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, rozwija się z komórek gruczołu piersiowego i może dawać przerzuty zarówno do węzłów chłonnych, jak i narządów wewnętrznych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku raka piersi zdiagnozowano u 2,3 miliona kobiet na świecie, a blisko 700 tysięcy zmarło z tego powodu. W  ostatnim stuleciu, w Polsce rak piersi stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Szacuje się, że chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami.

Od lat październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości na temat raka piersi. W Polsce na ten miesiąc zaplanowano szereg akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką oraz budowaniem świadomości i czujności onkologicznej. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka - międzynarodowy znak solidarności z kobietami chorującymi na ten typ nowotworu.

Możliwości profilaktyki mającej za zadanie zapobieganie zachorowaniu na raka piersi, są niewielkie, jednakże badania kliniczne, prowadzone w grupie kobiet 50 – 69 lat, które wykonywały badanie mammograficzne co 1 -2 lata, wykazały zmniejszenie umieralności kobiet nawet o 20 – 30%. Dlatego główną rolę, dającą szansę na wyzdrowienie, a więc wykrycie tej choroby we wczesnym stadium, odgrywa profilaktyka wtórna.

Najważniejszym badaniem jest samodzielna ocena piersi przez pacjentkę pod kątem ewentualnej obecności niepokojących zmian, widocznych gołym okiem lub wyczuwalnych poprzez dotyk. Samobadanie piersi powinno się wykonywać raz w miesiącu - w przypadku kobiet miesiączkujących w 8 – 10 dniu cyklu. Dodatkowo u kobiet po 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania mammograficznego raz na dwa lata. W Polsce od 2005 roku, w ramach profilaktyki raka piersi prowadzony jest bezpłatny populacyjny program badań przesiewowych za pomocą mammografii dla kobiet w wieku 50 – 69 lat, które nie miały przeprowadzonego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Niepokojące objawy

  • zmiana kształtu brodawki sutkowej, tzw. inwersja, czyli zaciągnięcie brodawki do środka piersi
  • zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone jej napięcie
  • wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew
  • niegojące się rany, pokryte strupem, w obrębie brodawki
  • nierówne zachowanie piersi przy unoszeniu ramion
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi w stosunku do drugiej
  • pojawienie się tzw. pomarańczowej skórki

W przypadku wystąpienia choć jednego z wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia pogłębionej diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia. Tylko badania profilaktyczne mogą uratować życie, a wczesna diagnostyka zwiększa szansę na wyleczenie.

 

Bibliografia

 

Autor: Urszula Imiełowska

(Data opracowania artykułu 14.09.2023 r.)

Opcje strony

do góry