Badania kliniczne - korzyści dla systemu ochrony zdrowia

Rozwój badań klinicznych przynosi istotne korzyści dla systemu ochrony zdrowia, nie tylko poprzez wdrażanie nowych terapii, ale także przez poprawę procesów opieki zdrowotnej i kwalifikacji personelu medycznego. Dzięki badaniom instytucje medyczne mogą szybciej przyjmować nowoczesne standardy leczenia, co wpływa na poprawę jakości opieki. Badania kliniczne sprzyjają rozwojowi współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, generując korzyści ekonomiczne. Na szczególną uwagę zasługują badania niekomercyjne, które odgrywają kluczową rolę w poprawie standardów leczenia i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Badania niekomercyjne m.in. koncentrują się na ocenie skuteczności i bezpieczeństwa leków już dostępnych na rynku. Dzięki temu możliwe jest porównanie różnych terapii oraz optymalizacja schematów leczenia. Realizacja badań niekomercyjnych może prowadzić do wprowadzenia nowych metod terapeutycznych, które mogą być bardziej skuteczne i bezpieczne niż te obecnie stosowane. Poprzez realizację badań niekomercyjnych, system ochrony zdrowia staje się bardziej skuteczny i lepiej dostosowany do potrzeb pacjentów, co prowadzi do ogólnego wzrostu jakości opieki zdrowotnej.

Ponadto badania kliniczne Badanie kliniczne wspierają medycynę opartą na faktach, umożliwiając pracownikom służby zdrowia podejmowanie świadomych decyzji opartych na wiarygodnych danych naukowych. Takie podejście nie tylko poprawia standardy opieki, ale również zapewnia, że praktyki medyczne są na bieżąco aktualizowane na podstawie najnowszych odkryć. Dostęp do nowoczesnych terapii, zanim staną się one powszechnie dostępne, może prowadzić do wcześniejszego wdrożenia nowych metod leczenia, co przynosi korzyści pacjentom, którzy mogą poddać się dostępnym terapiom.

Badania kliniczne mogą prowadzić do oszczędności w opiece zdrowotnej poprzez identyfikację najbardziej skutecznych terapii, co w konsekwencji redukuje stosowanie mniej skutecznych lub droższych alternatyw. Ponadto sprzyjają kulturze ciągłego doskonalenia i innowacji w instytucjach opieki zdrowotnej, zachęcając do nieustannego rozwoju zawodowego i współpracy między pracownikami służby zdrowia. Ośrodki badawcze przynoszą liczne korzyści dla systemu ochrony zdrowia. Ich funkcjonowanie umożliwia pacjentom łatwiejszy dostęp do specjalistów oraz nowoczesnych, często skomplikowanych metod diagnostycznych, które w innych warunkach obciążałyby budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Skala i zakres badań dodatkowych w ramach prowadzonych badań klinicznych często przyczyniają się do zdiagnozowania chorób współistniejących, a co za tym idzie podjęcia leczenia, co zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, a ponadto pozwala uniknąć hospitalizacji w przyszłości. Dzięki wdrażaniu jednolitych standardów postępowania oraz procedur medycznych, ośrodki badawcze zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Współpraca między placówkami umożliwia wymianę wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk, a możliwości kształcenia personelu wpływają na podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności pracowników ochrony zdrowia. Ponadto, wykorzystanie telemedycyny i systemów informatycznych do zarządzania w ośrodkach ogranicza potrzebę osobistych wizyt w placówkach, co może obniżyć koszty dla systemu.

Realizacja badań klinicznych przyczynia się do znaczących oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia i procedury wykonywane w ramach tych badań są często współfinansowane lub całkowicie pokrywane przez sponsorów badań klinicznych. To model finansowania, który odciąża budżet NFZ, umożliwiając przeznaczenie środków na inne obszary systemu ochrony zdrowia. W 2014 roku do budżetu państwa wpłynęło ponad 300 mln złotych z tytułu podatków i opłat odprowadzonych w związku z prowadzonymi w Polsce badaniami klinicznymi. Obecnie, system ochrony zdrowia jest zasilany przez podatki oraz opłaty rejestracyjne wnoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) oraz komisji bioetycznych. Te środki finansowe są wykorzystywane na działania mające na celu zwiększenie efektywności całego systemu. Dzięki nim możliwe jest wsparcie rozwoju badań oraz innowacji, co przekłada się na lepszą jakość świadczonej opieki.

 

Bibliografia:

  • The impact of the process of clinical research on health service outcomes, P. Selby et al., Annals of Oncology 22 (Supplement 7): vii2–vii4, 2011.
  • How may clinical research improve healthcare outcomes?, M.K. Krzyzanowska, R. Kaplan, R. Sullivan, Annals of Oncology, Volume 22, Supplement 7, vii10-vii15, 2011.
  • Źródło internetowe: https://www.pwc.pl/pl/pdf/badania-kliniczne-raport-pwc.pdf

Autorka: Martyna Słowik

Opcje strony

do góry